Camp Valhalla 2026
Camp Valhalla är ett övernattningsläger för deltagare mellan 12 och 16 år (men all upp till 18 är välkomna) som tycker om simhopp och vill träna extra. Vi vänder oss till dig som känner dig säker på de flesta obligatoriska hoppen, som vill bli ännu säkrare på dem och samtidigt satsa vidare på de valfria.
Prata med din tränare om detta är ett läger för dig. Det brukar vara fantastiskt kul och passar alla från de som inte helt har men vill få ihop serie och de som satsar på USM eller kanske JSM till nästa år.
(Vissa får detta då ni deltar i en grupp med ungdomar 12 och äldre. Se det som bra information för nästa år om ni i år råkar vara för unga ex. Andra får detta mail som information som tränare)
Samling 9:e augusti kl. 13.00 Norges Hus
Avslut 13:e augusti kl. 13:00 Norges Hus
Boende:
Norges hus
Skånegatan 16
Göteborg
Glöm inte packa ner sängkläder och handduk.
Mat:
Mat ingår förstås men första gemensamma måltid är middag den 9:e augusti så kom mätt!
- Glöm inte meddela eventuella allergier!
Träning:
Två pass per dag, omväxlande land- och vattenträning. Ett pass på ankomst- och avresedagarna.
På Camp Valhalla är inte bara träning i fokus – vi kommer även besöka Liseberg och hitta på spännande aktiviteter för att alla ska lämna lägret med härliga minnen mixat med nya kunskaper och färdigheter. Entré till Liseberg och femkamp är inkluderad i lägerpriset, (vill man också ha åkkuponger eller åkband köper man det själv på plats).
Föräldrasupport
Under lägret kommer vi behöva support från några föräldrar som kan tänka sig att övernatta på Norges hus nån eller ett par nätter.
Bokning och Avbokning
Kostnad 5000kr.
Anmälan senast 28 juni
Anmälan är bindade. Avbokning kan ske fram till sista anmälningsdag den 28 juni. Därefter faktureras alla kostnader som uppstår fram till faktura utgått. Vid avbokning efter faktura gått ut skall 100% av kostnaden betalas. Vi ber er därför vänligen kontrollera era försäkringar.
Ange i anmälan (i kommentarsfälte):
Eventuella Allergier
Vilka hopp vill du lära dig (2-3 st)
Storlek på T-shirt S, M , L
OK eller inte OK att fotograferas för inlägg i sociala medier
Förälder kan övernatta Ja / nej (1 eller flera nätter)
Vid frågor kontakta simhopp@goteborgsim.se
Detaljer
| När |
|
| Var | Annan anläggning |
| Aktivitet startar | sön 9 aug 2026 (v. 32) |
| Aktivitet slutar | tors 13 aug 2026 (v. 33) |
| Ålder | 12-18 år gammal Avser ålder vid aktivitetsstart/kalenderår. |
| Kostnad |
|
| Status | Öppen |
| Bokning |
|
| Platser | 25st |
| Platser kvar | 25 st |

